- 6 stycznia 2018

Demografia jest czynnikiem, który od zawsze wpływał na kształtowanie oferty produktowej we wszystkich sektorach. Czy aby na pewno? Obserwując polski rynek nieruchomości deweloperskich, można zauważyć, że mimo alarmujących raportów GUS, nikt nie stworzył oferty, która w swej specyfice uwzględniałaby fakt, że do roku 2050 staniemy się piątym, najstarszym społeczeństwem Unii Europejskiej. Obecnie kwalifikujemy się jako kraj stosunkowo młody, bo przeciętny Polak ma 38,7 lat, podczas gdy wskaźnik ten dla państw Wspólnoty osiągnął poziom 41,9 lat (mediana wieku populacji). Z analizy raportu wynika również, że do roku 2050 będzie nas mniej o 4,5 mln, a liczba osób z przedziału 15-64 zmniejszy się o 8,3 mln, podczas gdy grupa senioralna zwiększy się o 5,4 mln. Wszystkie te zmiany nie pojawią się z dnia na dzień, natomiast grupa senioralna już teraz i z każdym kolejnym rokiem będzie się znacząco powiększać. Obecnie aktywni zawodowo handlowcy i marketerzy odnotowują subtelny i delikatny sygnał rynkowy, który świadczy o poszukiwaniu specyficznych nieruchomości, a jedyne co mogą w takich okolicznościach zaoferować to mniejsze, kompaktowe mieszkanie w budynku wyposażonym w windę i podjazd dla osób niepełnosprawnych. Przyznacie Państwo, że to trochę mało zważywszy na fakt, że jesień naszego życia coraz częściej spędzamy aktywnie i realizując pasje, na które wcześniej brakowało czasu. Ci deweloperzy, którzy będą w stanie stworzyć jako pierwsi produkty mieszkaniowe dla seniorów, mają szanse na konsumpcję sporej części kształtującego się rynku i zając na nim strategiczne położenie. Analizując pod tym kątem rynki bardziej rozwinięte (przy całej różnicy między nimi) od naszego, odnotujemy już obecność takich projekty np. u naszych sąsiadów za Odrą. Czym powinna charakteryzować się idealna działka pod projekt deweloperski kierowany dla seniorów? Postaramy się wskazać kilka, naszym zdaniem istotnych czynników dotyczących działki:
- lokalizacja w dużym ośrodku miejskim i jego najbliższym otoczeniu,
- otoczona dużą ilością zieleni i terenów sprzyjających spacerom, rekreacji,
- bliskość infrastruktury medycznej, handlowej i transportu publicznego.
Kilka czynników związanych z projektem budynku i otoczeniem, na które ma wpływ deweloper:
- właściwy podział na niewielkie i relatywnie tanie w utrzymaniu mieszkania i apartamenty,
- windy i wygodne szlaki komunikacyjne,
- mieszkaniowy system alarmowy, który pozwoli poinformować służby medyczne i ochronę o konieczności interwencji w mieszkaniu,
- osiedlowy sklepik i gabinet medyczny,
- usługę concierga, który w krytycznych momentach wykona dla seniora proste zakupy np. produktów spożywczych,
- kameralny klub seniora do gier i spotkań towarzyskich.
Wskazanym jest również stworzenie kilka ułatwień proceduralno-operacyjnych, które pozwolą łatwiej podjąć decyzję dotyczącą zakupu mieszkania:
- pomoc przy bezpiecznej sprzedaży dotychczasowej nieruchomości,
- pomoc i opcja wykupu wykończenia nowego mieszkania,
- organizacja przeprowadzki i adaptacja w nowym otoczeniu.
Jednego możemy być pewni, wraz ze zmianami demograficznymi pojawią się deweloperzy, którzy wykreują opisany lub podobny produkt. Pozostaje jeszcze chwilę poczekać lub nie tracić czasu i kreować ofertę.